.

PodróŻYJ – Festiwal Opowieści Podróżniczych

To już druga edycja Festiwalu Opowieści Podróżniczych PodróŻyj w Mosinie. Tym razem festiwal będzie trwał 2 dni.

Nasi goście opowiedzą o podróżowaniu w pojedynkę i z dzieckiem, samochodem, ale również pieszo i rowerem. Posłuchamy historii z różnych zakątków świata, od Ameryki Południowej, przez Europę po Afrykę. Miłośnicy górskich wędrówek też znajdą coś dla siebie.Oprócz opowieści o Łuku Karpat, przeniesiemy się w najwyższe szczyty świata. 

Oprócz opowieści uczestnicy Festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach fotograficznych “ Widzieć więcej” i ekologicznych “Less waste w podróży”. Dla tych, którzy chcą bardziej poznać Mosinę, organizatorzy przygotowali nietypowy spacer z przewodnikiem, który pozwoli odkryć mniej lub bardziej znane ciekawostki o mieście. W sobotni ranek na terenie Mosińskiego Ośrodka Kultury wolontariusze stworzą pierwszy w Mosinie ogród społeczny. Będzie on nie tylko zielonym miejscem na terenie Ośrodka Kultury, ale również przestrzenią edukacji ekologicznej dla dorosłych i dzieci. 

Podczas spotkania “Baśń ze świata” najmłodsi uczestnicy Festiwalu będą mogli wysłuchać opowieści ze świata, do której własnoręcznie tworzyć będą ilustracje. W ramach Festiwalu odbędą się również zajęcia dla dzieci oraz spotkanie w Wielkopolskim Parku Narodowym. 

Festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Mosina i Powiatu Poznańskiego.


partnerzy i patroni medialni:



goście – opowiadacze

Ajżana i Rafał Prendke

Katarzyna Augustyn

podróżniczka z zamiłowania w chwili wolnej od pracy na etacie, miłośniczka dalekiej północy i byłych republik radzieckich, autorka bloga o rodzinnym podróżowaniu – A Kind of Adventure. Zazwyczaj z rodziną, a czasem też sama, z plecakiem pełnym marzeń, lubi przemierzać świat po swojemu. Unika leżenia plackiem na plaży, luksusowych hoteli i zatłoczonych turystycznych miejsc, a w podróży szuka piękna natury, autentyczności i ciekawych spotkań z drugim człowiekiem. Pasjonatka gór oraz wędrówek długodystansowych.

Maria Chrostowska

Przewodniczka beskidzka i studentka fizjoterapii na AWF w Warszawie. W górach najbardziej kocha po prostu być. W spacerach miejskich i tych bardziej górskich towarzyszy jej pies Freki. Marysia na swoim koncie ma liczne trasy krótko i długodystansowe w Europie, w tym wyprawę transgranicznym szlakiem Gór Przeklętych, przejście szlakami Pirenejów czy też szlaku Kom-Emine w Bułgarii. Łuk Karpat jest pierwszą wyprawą, którą postanowiła relacjonować w mediach społecznościowych.

Kamil Knapczyk

Kamil, jak mówi o sobie, to skromny chłopak spod krakowskiej wsi. Zawsze zwiedzał świat w sposób niebanalny, a kilka lat temu wymyślił by przejechać każdy kontynent na rowerze. Aktualnie za sobą ma około 30 państw na 4 kontynentach. To ponad 20,000kilometrów i niemal na każdy z nich przypada jakaś opowieść. Podczas spotkania opowie również też o ekologii i jej braku w niektórych zakątkach świata. A dodatkowo zdradzi, jak dbać o zdrowie i 4 litery podczas długich podróży rowerowych.

Patryk Piątek


Anna Żak

Ania zabierze Was w głąb serca Afryki, opowie o pięknie i bogactwie tego kontynentu. Będzie to historia jednej dziewczyny i jednego motocykla. Zdana wyłącznie na siebie, w 396 dni przemierzyła 60000km. Z Polski przez Nordkapp do Maroka i dalej wzdłuż mniej popularnej Afryki Zachodniej. Po drodze skomplikowane zabawy wizowe i przeprawa rybacką łodzią do Kamerunu. Po dojechaniu na południowy kraniec kontynentu rozpoczyna swoją drogę na północ przez Afrykę Wschodnią. Wojna w Sudanie zmusza ją do zakończenia jazdy w Kenii i powrót w szalonych temperaturach przez niespokojny Bliski Wschód. Afryka na zawsze pozostanie dla niej wspomnieniem dobrych i pomocnych ludzi, pięknych kolorów i niesamowitej natury. Ta wyprawa to przykład determinacji w pokonywaniu wyzwań w długodystansowej podróży solo.

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki. Wielkopolanin, jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu, i piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Jego opowieść to nie tylko niesamowita przygoda z górami, to przede wszystkim historia spełniania marzeń, wytrwałości i determinacji w dążeniu do celu.


warsztaty i aktywności

Zachęcamy Was do wzięcia udziału nie tylko w opowieściach, ale i w warsztatach. Zajęcia poprowadzą kobiety stąd. Związane z Mosiną, zaangażowane i działające na rzecz lokalnej społeczności.

Ogród Społeczny – wraz z wolontariuszami klubu podróżniczego Santander oraz przy wsparciu Fundacji Santander i Zakładu Usług Komunalnych w Mosinie, przygotowujemy pierwszy w Mosinie ogród społeczny. Zasadzimy nie tylko warzywa, ale również kwiaty. Będzie to zielony zakątek w Mosińskim Ośrodku Kultury, ale też miejsce edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży.

Less Waste w podroży – warsztaty poprowadzi Katarzyna Kwaśny. Będziecie mogli przyjrzeć się i aktywnie uczestniczyć w tworzeniu ekologicznej kosmetyczki na wymarzoną podróż. Wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zapisy ruszają 5 czerwca na tej stronie.

Widzieć więcej – warsztaty fotograficzne nie tylko przybliżą Wam postawy fotografii, ale również pokażą, jak uchwycić nieuchwytne i zatrzymać chwilę. Wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zapisy ruszają 5 czerwca na tej stronie.

Spacer po ciekawej Mosinie

Muzyczna podróż do Irlandii i Szkocji – w piątkowy wieczór czeka Was nietypowa podróż. Zespół Jig Reel Maniacs zabierze was na wyprawę poprzez dźwięki do zielonych wzgórz Irlandii i Szkocji.


dla dzieci

Podczas spotkania “Baśń ze świata” najmłodsi uczestnicy Festiwalu będą mogli wysłuchać opowieści ze świata, do której własnoręcznie tworzyć będą ilustracje. Agnieszka Jankiewicz z Linki Sztuki zabierze dzieci w podróż do Indonezji, w tym czasie dzieci ilustrować będą usłyszaną opowieść. Wstęp jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy. Zapraszamy dzieci w każdym wieku.

W ramach Festiwalu odbędą się również zajęcia dla dzieci oraz spotkanie z Wolontariatem WPN

Więcej informacji wkrótce.

pole biwakowe

Jeżeli planujecie dwudniowy pobyt na Festiwalu, to przygotowaliśmy dla Was bezpłatne, prymitywne pole biwakowe w pobliskim parku. Możecie tam rozbić namioty lub zaparkować busa/vana. Na terenie będzie dostępna toaleta przenośna. Można też skorzystać z prysznica znajdującego się w Mosińskim Ośrodku Kultury (dostępny w sobotę do godziny 22.00).

Na terenie parku (miejsca biwakowego)obowiązuje bezwzględny zakaz rozpalania ognia. Parking dostępny jest po drugiej stronie ulicy.


pierwsza edycja Festiwalu

Pierwszy festiwal Opowieści Podróżniczych odbył się 23.05.2023 r. w Mosinie. Był to intensywny dzień pełen opowieści, rozmów i aktywności związanych z podróżowaniem. Chcieliśmy nie tylko pokazać piękne miejsca, ale zainspirować do zwiedzania świata, niezależnie czy w najdalszych zakątkach czy całkiem niedaleko. Przekonywaliśmy, że strach ma tylko wielkie oczy i czasem warto ruszyć w nieznane.

O podróżowaniu w pojedynkę, pieszej wędrówce przez Ameryki, pionierskim przemierzaniu Afryki elektrycznym autem, sile ludzkiego dobra i wolontariacie oraz o morderczej walce ze słabościami, mrozem i kilometrami dzikiej przyrody, opowiedzieli podróżnicy podczas pierwszej edycji Festiwalu PodróŻyj w Mosinie pod Poznaniem.

Gościliśmy:

  • Annę Kluczyk, która opowiadała o podróżowaniu w pojedynkę i pokonywaniu strachu.
  • Arkadego Pawła Fiedlera, który podzielił się z nami wrażeniami z poszukiwań prądu w Afryce.
  • Olę Synowiec i Arkadiusza Winiatorskiego – ich historia pieszej wędrówki skradła serca naszych słuchaczy.
  • Michał Kiełbasiński zabrał uczestników w Festiwalu w magiczną i mroźną podróż przez Alaskę.

kontakt

Festiwal odbywa się w budynku Mosińskiego Ośrodka Kultury, ul. Dworcowa 4, 62-050 Mosina

Masz pytania? Napisz do nas: festiwalpodrozyj@gmail.com

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!