Kanada
W SKRÓCIE | PLANOWANIE PODRÓŻY | CO ZOBACZYĆ | POLECANE MIEJSCA
W tym artykule piszemy o najważniejszych rzeczach potrzebnych do zorganizowania wymarzonych wakacji w Kanadzie. Po pierwsze znajdziecie tu podstawowe informacje o kraju bobra i liścia klonowego. Po drugie, dowiecie się jak zorganizować wyjazd. Ni po trzecie co najlepiej zobaczyć i po czwarte- ile kosztują wakacje w Kanadzie.
W SKRÓCIE _________________________________
Kanada to jeden z najbezpieczniejszych i najpiękniejszych krajów na świecie. Wielkie przestrzenie, miliony jezior, czyste rzeki z tysiącami ryb, dzikie lasy i niedźwiedzie, majestatyczne lodowce i gigantyczne odludzia, a przede wszystkim otwarci i sympatyczni ludzie, ale też historia i tradycje Pierwszych Narodów i początków ekspansji Europejczyków.
Kanada może zaoferować bardzo dużo każdemu podróżnikowi. Mimo, że wielu ludziom kojarzy się z olimpiadami, górami i zimową pogodą jej historia i kultura również są warte poznania.
KANADA – INFORMACJE PODSTAWOWE
Waluta: Dolar kandyjski CAD$
Napięcie w gniazdku: w Kanadzie, a właściwie wszędzie w Ameryce Północnej, standardowe napięcie wynosi 120 V (ze standardową częstotliwością 60 Hz). Jednak nie zdziw się, jeśli usłyszysz lub przeczytasz o 110 V. Jest to stare określenie i nadal jest używane przez ogół społeczeństwa.
Do używania sprzętu z Europy potrzebny będzie konwerter napięcia lub w przypadku sprzętów o uniwersalnych zasilaczach (np. nowe laptopy i telefony) wystarczy uniwersalny bądź dedykowany adapter(przejściówka).
Język: oficjalnymi językami Kanady są angielski i francuski. Przy czym mało kto mówi po angielsku w prowincji Quebec i odwrotnie, mało kto mówi po francusku poza nią. Kanadyjski francuski jest dość specyficzny, mocno archaiczny, według panujących opinii przypomina francuski z XVII wieku, ale nie ma większych kłopotów z porozumieniem się.
Wiza: Do odwiedzenia Kanady nie jest wymagana wiza, wystarczy procedura eTA(electronic Travel Authorization). Procedura nie jest skomplikowana, można ją przeprowadzić elektronicznie, trwa od kilku minut do kilku dni, kosztuje 7CAD i jest w zasadzie formalnością. Szczegóły tutaj eTA. Pobyt nie może przekroczyć 180 dni. Zdarza się że otrzymasz pozwolenie na krócej. Na granicy musisz zadeklarować przewidywany czas pobytu, ale bilet powrotny nie jest do tego niezbędny.
Czy jest bezpiecznie?
Bezpieczeństwo: Kanada jest znana ze swojego bezpieczeństwa, otwartości wobec ludzi i powszechnej serdeczności. Oczywiście jak wszędzie na świecie należy zachować rozsądek, szczególnie nocą w oddalonych od centrum dzielnicach wielkich miast.
Poza miastem, szczególnie przy biwakowaniu i przemieszczaniu się w dziczy, należy zwrócić szczególną uwagę na dzikie zwierzęta takie jak niedźwiedzie, pumy, wilki, kojoty, które w sytuacji zagrożenia mogą zaatakować. Czarne niedźwiedzie są dużo mniej groźne niż grizzly, przeważnie uciekają przed człowiekiem, ale również potrafią go zaatakować, szczególnie w obronie młodych. Zalecamy jest wyposażenie się w gaz, tzw. Bear Spray. Szlaki znakowane są słabo i są nieliczne w stosunku do możliwości przemieszczania się na łonie natury.
Kanada znajduje się w aktywnej strefie sejsmicznej i możliwe jest wystąpienie huraganów, trzęsień ziemi i tsunami. Strefy zagrożone i ewakuacji są bardzo dobrze oznaczone. Nie są, na dzień dzisiejszy wymagane ani zalecane żadne szczepienia ochronne. Należy pamiętać o ubezpieczeniu podróżnym bo koszty leczenia czy np. transportu z szlaku osoby poszkodowanej mogą być bardzo wysokie.
Transport: Kanada jest ogromnym krajem o sieci drogowej rozciągającym się na 5500km w poprzek i 4500 km wzdłuż.
Zdecydowanie najlepszą formą transportu jest samochód. Można go tam wynająć albo bez większych komplikacji kupić i ubezpieczyć na siebie. Forma ta wymaga jednak dużo czasu bo odległości są ogromne. Wypożyczalnie znajdują się na wszystkich lotniskach i w większych miastach. Wymagane jest zwykłe prawo jazdy i wiek powyżej 21 lat (od 18 w Saskatchewan). Na dłuższy okres warto też rozważyć wyprawę własnym pojazdem.
Inną opcją jest korzystanie z lokalnego transportu lotniczego, wynajem samochodu bądź kampera i poruszanie się lokalnie. Jest to opcja zdecydowanie korzystniejsza od pociągu, który jest drogi, wolny, a i sieć połączeń bardzo skromna.
Alternatywne sposoby
Rower: kilku śmiałków spotkanych przez nas na trasie bardzo chwaliło tę formę komunikacji, ale odległości między miejscowościami sięgające nawet kilkuset kilometrów wymuszają konieczność spania w dziczy, w namiocie. Sami sobie odpowiedzcie czy to dla Was. Same miasta są bardzo przyjazne rowerzystom.
Autostop: to wybór dla osób z bardzo dużą ilością czasu. Ruch na drogach z dala od dużych miast jest bardzo mały, ale konkurencja praktycznie żadna. Przez całe 20000 km zabraliśmy ze sobą wszystkich chętnych do podwózki, czyli jedną osobę. Są miejsce gdzie autostop jest niezalecany, np. autostrada łez w Kolumbii Brytyjskiej.
Wszystkie duże i główne miasta mają rozwinięty transport publiczny w postaci autobusów, tramwajów, metra czy trolejbusów. Taksówki i Uber są również tam dostępne.
Północne tereny kraju, jak północne Ontario, Nanavut czy Quebec i większość innych północnych prowincji dostępne są tylko z wody i powietrza. Sieć dróg tam praktycznie nie istnieje.
Podróżowanie w czasach COVID-19 – Kanada
Czy można wyjechać do Kanady w celu turystycznym? Można, ale w chwili obecnej, ze względu na obowiązkową, kwarantannę jest to mocno utrudnione. Dodatkowo, od 07.01.2021 obowiązkowe jest okazanie negatywnego wyniku testu, przeprowadzonego do 72h przed wylotem oraz pobranie i wypełnienie aplikacji ArriveCAN. Obowiązkowe w podróży są też maski bądź osłony nosa i ust.
Szczegóły znajdziesz w informacji prasowej Ministerstwa Transportu Kanady, a o ArriveCAN tutaj – https://www.canada.ca/en/public-health/services/diseases/coronavirus-disease-covid-19/arrivecan.html
Aktualna informacja o sytuacji w kraju: https://www.gov.pl/web/kanada/informacje-nt-sytuacji-w-kanadyjskich-prowincjach.
PLANOWANIE PODRÓŻY DO KANADY _________________________________
KANADA – KIEDY JECHAĆ?
Najlepszy czas na odwiedzenie Kanady to okres między czerwcem a wrześniem. Oczywiście różni się to od prowincji. W maju w Ontario potrafi leżeć jeszcze metr śniegu. Tak więc jeśli jest się amatorem zimowych szaleństw to również w sezonie zimowym, czyli przez większość roku 🙂 jest co robić. Najcieplejszym miejscem Kanady jest Vancouver Island gdzie temperatura rzadko spada poniżej zera, w pozostałych częściach kraju zimy są co najmniej srogie. Najzimniejszym miejscem Kanady jest Eureka w prowincji Nayarit z średnią roczną temperaturą ok -20 stopni Celsjusza. Tak, średnią. Rekordowo niską temperaturę odnotowano w Smaug na Jukonie -63stopnie Celsjusza.
W naszym przypadku jazda przez Jukon nieogrzewanym busem była wyzwaniem nawet w sierpniu.
Ile kosztuje wyjazd do Kanady?
Kanada jest drogim krajem. Prawie wszystko poza paliwem jest droższe niż w Polsce. Ustalenie budżetu jest trudne i zależne jest od twojego stylu podróżowania i trasy jaką chcesz pokonać. Nam udało się podróżować za 1200-1500 dolarów miesięcznie, ale podróż była naprawdę budżetowa i większość kosztów stanowiło paliwo. Nasz bus dużo pali za to jest wolny 🙂 Nocowaliśmy prawie wyłącznie na dziko. Bilety lotnicze z Poznania do Londynu i z Londynu do halifax udało nam się kupić za około 1200 zł/os (2019). Wynajem auta osobowego na dwa tygodnie Vancouver kosztuje od 200 zł/dobę, trochę taniej jest w Toronto.
Noclegi
Najtańsze kempingi prowincjonalne kosztują od kilku do kilkunastu dolarów za noc (7-15 CAN). Umieszczone są w parkach narodowych i prowincjonalnych. Standard jest niski, dostępne są tylko toalety i umywalnie ew. możliwość spuszczenia szarej wody z kampera. Prysznice to rzadkość. Schludnie, raczej czysto, ale bez przeasady. Urządzone są w stylu amerykańskim, to znaczy miejsc jest niedużo, ale każde jest ogromne, zmieści się autobus z przyczepą i kilkoro gości na weekendowy piknik.
W najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach trzeba dokonywać rezerwacji z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, ale niektóre z nich pozwalają na nocleg na “overflow parking” coś jak podłoga w schronisku – jedyna opcja na pozostanie na noc w parku.
Kempingi komercyjne kosztują od 25-90 CAN. Najczęściej około 30-40 CAN za noc, ale oferują ciepły prysznic (przeważnie w cenie), możliwość wyprania i wysuszenia odzieży (za opłatą 1-5 CAN), podłączenia się do wody, kanalizacji i prądu (za dopłatą). Są też baseny, bawialnie, czytelnie, pola do minigolfa i inne takie atrakcje, w tym liczne dla dzieci.
Nocowanie z większym budżetem
Motele – koszt pokoju dwuosobowego to od 40 CAN do 150 CAN, o ile jest jakiś limit. Te najtańsze to raczej kategoria dla odważnych. Położyć się spać tak aby dotknąć jak najmniej rzeczy, wstać, zapomnieć i ruszyć w trasę. Koniecznie sprawdzajcie czy są pluskwy. Mogą się zagnieździć nawet w najlepszych hotelach.
Spędziliśmy dwie noce w motelu w Sault Saint Marie w oczekiwaniu na naprawę auta. Było dość czysto, ale w naszym pokoju nie można było ze względu na łóżko otworzyć drzwi do końca. Miał może z 2m2. Rezerwowaliśmy go przez Booking.com
Hotele na Booking.com można już znaleźć od 100 CAN za dobę, ale nie korzystaliśmy z tej opcji.
AirBnB – W większych miastach, ale nie tylko, ceny od 25 CAN
Społeczności noclegowe.
Couchsurfing – próbowaliśmy kilkukrotnie, ale czas reakcji gospodarzy był zbyt wolny na tempo naszej podróży, a z kolei my nie planowaliśmy nigdy dalej na 2-3 dni do przodu. Ale da się.
VW Westy Driveway (grupa na facebooku) – działające podobnie do couchsurfingu, ale dużo sprawniej i mniej formalnie. Nocujesz na podjeździe lub w domu u gospodarza. Znakomita opcja na duże miasta. Korzystaliśmy z niej wielokrotnie w Kanadzie, USA i nawet w Meksyku. Wadą jest to, że dotyczy podróżujących w volkswagenach, choć i motocykliści mają coś podobnego(zapytać Anię).
Ceny w Kanadzie
paliwo: benzyna 1.3 CAN, ropa 1.1 CAN za litr
roczny wstęp do Parków: 67,70 CAN/os lub 137,20 CAN/rodzinny-grupowy
jedzenie:
- kawa na stacji: 1-2 CAN
- fast food: 2-7 CAN – rzadko korzystaliśmy z fast foodów, jednak najbardziej popularny w Kanadzie to Tim Hortons i w tej właśnie sieci udało nam się znaleźć fast foody dla wegetarian.
- street food: 7-15 CAN
- mała lokalna restauracja: od 15 CAN. Ceny zmieniają się w zależności od popularności miejsce. Nam udało się zjeść Clam Chowder za 5 CAN, w innym miejscu kosztował już on 15 CAN.
- restauracja w miejscach turystycznych: od 40 CAN
Co zabrać ze sobą na wyjazd do Kanady?
Zastanawiasz się, co spakować na wyjazd do Kanady? W dużej mierze zależy to od pory roku i regionu, który odwiedzasz. Latem ogólnie rzecz biorąc, wystarczające będą lekkie ubrania, odpowiednie na ciepłe i umiarkowane dni. Upalnych, plażowych temperatur raczej nie należy się spodziewać, ale i nam się zdarzały. Sugerujemy również zabranie ze sobą jednej lub dwóch warstw na chłodne wieczory i, zwłaszcza jeśli podróżujesz na północ ciepłych swetrów i kurtek. Jeśli wybierasz się do pochodzić po górach to wyposażenie jak na Polską jesień będzie odpowiednie.
KANADA – CO ZOBACZYĆ? _________________________________
Jeśli nastawiasz się na aktywny wypoczynek lub błogie lenistwo, spotkanie z kulturą, sztuką lub przygodę na łonie natury, to Kanada jest miejscem dla Ciebie. Trudniej będzie się odnaleźć tu amatorom dobrej kuchni. To zadziwiające, że w kraju gdzie pewnie jest więcej gatunków ryb niż żyjących ludzi prawie niedostępne są ryby pod inną postacią niż zupa czy “fish and chips”. Dobre przepisy ukryte są gdzieś głęboko i czasem warto zapytać lokalnych, aby polecili dobrą mała knajpkę.
Poznaj nieznaną historię Kanady.
Polacy mają bardzo małą wiedzę na temat Kanady. W kilku słowach można o niej powiedzieć że to ogromny kraj ze zróżnicowaną, piękną przyrodą, ale też z ciekawą historią Pierwszych Narodów czy europejskiego osadnictwa. Powiedzenie, że Kanada to tylko lasy, góry i jeziora nie byłoby prawdą. No może nie całą.
Będąc tam lub przygotowując się do wyjazdu warto poznać kontekst w jakim się znajdujecie i takie historie i miejsce jak Mary Among Hurons, Autostradę Łez, Szkoły z Internatem, Siedem Pokoleń, historia Louisa Riela z Winnipeg, wioski i rezerwaty rdzennych mieszkańców
Odkryj piękno wschodniej Kanady
Pozornie to najmniej atrakcyjna część Kanady, ale nie dajcie się zwieść pozorom. Nowa Fundlandia, Nowa Szkocja, Cape Breton, Wyspa księcia Edwarda, rzeka Świętego Wawrzyńca i kraina 1000 Wysp to miejsce z pewnością warte zobaczenia.
Poczuj dzikość Jukonu
Jukon to najbardziej wysunięta na zachód prowincja Kanady. Mimo swej ogromnej wielkości (2 razy jest większy od Polski) zamieszkuje go zaledwie 35000 ludzi, z tego 25000 w stolicy – Whitehorse. Rozsiane po mapie nieliczne miejscowości mają często po kilkunastu mieszkańców. Jukon znany jest z gorączki złota, która szczególnie silna była w okolicy Dawson City i samym Klondike. Dziś można tam spróbować szczęścia przesiewając piasek chociażby w strumieniu Bonanza.
Jedną z pozycji z tak zwanej “bucket list” jest wypicie SourToe cocktail – jukońskiej whiskey z ludzkim palcem od nogi w środku. Rzecz dla prawdziwych twardzieli z jukońskich lasów. Najlepiej z brodą. Rudą.
Pokonaj kultowe drogi Kanady
Kanada ma oczywiście swoje kultowe drogi. Oprócz ciągnącej się w poprzek całego kraju, długiej na blisko 8000 km, Trans-Canada Highway, warto przejechać również Autostradę Łez, Cashier Highway czy Alaska Highway.
Decydując się, jak my, na dotarcie na Alaskę, w zasadzie nie możecie nie przejechać większości tej ostatniej.
poczytaj o drodze na Alaskę
Przez Kanadę przebiega też odcinek słynnej Panamerykany – drogi łączącej Prudhoe Bay na Alasce z Ushuaia w Argentynie.
Popływaj kajakiem po jeziorach
Można zarówno po tych mniejszych jak Boya w Kolumbii Brytyjskiej gdzie działa honorowa wypożyczalnia, jak i na tych większych jak Huron, Górne czy Ontario. Uwaga na fale.
Odwiedź najpiękniejsze Parki Narodowe
W Kanadzie jest wiele wspaniałych parków Narodowych i Prowincjonalnych które warto odwiedzić. Polecamy wykupić roczny karnet wstępu do Parków narodowych dla pary bądź rodziny, którego użycie zwraca się już po 3-4 wizytach. Same Góry Skaliste Kanady to trzy osobne parki. Niestety do parków Prowincjonalnych obowiązuje osobny wstęp. Najciekawsze naszym zdaniem Parki Narodowe to Banff, Yoho, Jasper, Kluane, Gwaii Haanas, Glacier, Cape Breton, Pacific Rim, Prince Edward Island
– poczytaj o niektórych z nich więcej tu.
Zmierz się z ogromnymi przestrzeniami
Wiedzieliśmy, że Kanada jest ogromna, ale to co zobaczyliśmy przerosło nasze wyobrażenia. Odległości między miastami czy stacjami benzynowymi mogą sięgać kilkuset kilometrów. Jednym z pierwszych zakupów był 20l kanister bo nasz 5 litrowy wydawał się tam na miejscu ponurym żartem. Nawet główne trasy potrafią być bardzo samotne. Ruszając na północ z Calgary nie widzieliśmy dużego miasta przez wiele tygodni, a odcinki bez zasięgu telefonicznego czy internetu liczyliśmy w dniach. Najbardziej odludne trasy znajdziecie w północnej Kolumbii Brytyjskiej, na Jukonie, na Terytoriach Północnych i północnym Quebecu. W Nunavut nie znajdziecie nawet dróg:)
Poczuj się jak w XVIII wiecznej Francji
Prowincja Quebec mocno związana jest ze swoim francuskim dziedzictwem. Miasto Quebec przypomina klimatem Paryż stroniąc jednak od jego współczesnych wad. Większość mieszkańców mówi wyłącznie po francusku, a znawcy tego języka twierdzą, że jest to jego archaiczna, XVIII wieczna wersja.
Zobacz największe atrakcje Kanady
Z jakich rzeczy słynie Kanada? Co jest jej największą atrakcją?
najbardziej znaną atrakcją jest wodospad, a właściwie zespół wodospadów w Niagara Falls na Granicy prowincji Ontario i stanu Nowy York. Można go oglądać zarówno ze strony kanadyjskiej jak i amerykańskiej.
Wielkie Jeziora współdzielone ze Stanami Zjednoczonymi to niesamowite miejsce. Jezioro Górne jest największym słodkowodnym zbiornikiem na świecie. Warto zobaczyć je wszystkie, nam się udało dotrzeć nad trzy z nich. Najmniej ciekawe jest Ontario, którego linia brzegowa zawłaszczona jest przez bogaczy. Podobnie wygląda południowa część jeziora Huron. Najbardziej dzikie jest jezioro Górne, ale najtrudniej tam o infrastrukturę turystyczną – kajaki, łódki itd
Góry Skaliste – piękne góry, jeziora, lodowce i mnóstwo szlaków turystycznych. W sezonie parkingi są oblegane, ale szlaki dłuższe niż 30 minut świecą pustkami. Warto się trochę zmęczyć i dojść np. do jęzora lodowca nawet jak nie jesteś fanem wycieczek górskich.
Vancouver i okolice – to najlepsza baza to krótkiego wypadu i zobaczenia jak najwięcej atrakcji w Kanadzie i północnych USA. W okolicy dużo gór, wąwozów, wyspa Vancouver, blisko w Góry Skaliste, do parku Glacier czy na Haida Gwaii. Tuż za południową granicą znajduje się stan Washington i Seattle.
Może wypad na miasto?
Miłośnicy weekendowych wypadów do miast odnajdą się na pewno w miastach Kanady. Bogate życie towarzyskie i kulturalne to domena nie tylko tych wielkich jak Vancouver, Toronto, Montreal, Quebec czy Ottawa, ale też mniejszych jak Winnipeg, Saskatoon, Halifax, Alberta czy Victoria.
A może jednak w dzicz?
Miłośnicy podpatrywania małych społeczności i życia na odludziu pokochają Yukon, Terytoria Północne, ale w zasadzie większość innych prowincji ma tysiące kilometrów niezaludnionych obszarów.
Biwakowanie poza wyznaczonymi terenami oficjalnie nie jest możliwe, a w niektórych prowincjach możliwe za jednorazową, niewielką opłatą. Jednakże jedno czy dwudniowe noclegi na łonie natury, aby odpocząć w trasie to nic złego i nikt nie robi z tego problemu. Pamiętajcie tylko żeby zostawić miejsce w takim stanie jak je zastaliście
KANADA – POLECANE MIEJSCA _________________________________
Matka boska Hurońska Pierwsze Narody w Ontario
Marie Among Hurons to pierwsza europejska osada w Ontario. To tu ponad cztery wieki temu francuscy Jezuici, po raz pierwszy, spotkali się z Huronami
Wawa czyli kanadyjska gęś i przyjaźni Kanadyjczycy
Wawa to niewielka miejscowość w Ontario w Kanadzie. Nazwa oznacza gęś. To tu przekonaliśmy się jaką rolę ludzie właśnie będą odgrywali w naszej podróży.
Stare lodowce i wielkie góry czyli kanadyjskie Góry Skaliste
Góry Skaliste Kanady budzą szacunek swoją wielkością. Pośród nich, w otoczeniu pachnących żywicą lasów kryją się mroźne lodowce i szmaragdowe jeziora.